Ana Sayfaya Dön  
Ana Sayfaya Dön    
   


 
 

Kehanet / Vision-From The Life of Hildegard von Bingen / Aus dem Leben der Hildegard von Bingen

Almanya, Fransa / Germany, France

2010, 35 mm, Renkli / Color, 111’, Almanca / German, İngilizce Altyazılı / English Subtitled

Yönetmen/Filmmaker: Margarethe von Trotta Senaryo/Script: Görüntü Yönetmeni/Cinematographer: Axel Block Kurgu/Editing: Corina Dietz Ses/Sound: Michael Busch Müzik/Music: Chris Heyne Yapım/Production Markus Zimmer Dünya Hakları/World Sales: Tamasa Distribution Oyuncular/Cast: Barbara Sukowa, Heino Ferch, Hannah Herzsprung, Alexander Held, Lena Stolze

Varlıklı bir ailenin kızı olan Hildegard 8 yaşındayken bir manastıra verilir. Buradaki eğitmeni Jutta’dan bitkilerle tedaviyi, okuma yazmayı öğrenir ve kısa zamanda çalıştığı bütün alanlarda başarılı olur. Jutta ölünce Hildegard, manastırdakilerin kendilerini cezalandırmak için vücutlarına yaptıkları işkenceleri görüp dehşete düşer ve bu düzeni değiştireceğine and içer. Hildegard manastırın baş rahibesi olur. Zekasını ve diplomasi yeteneğini hiç belli etmeden kullanarak bilinen tüm kuralları değiştirmeye koyulur. Çocukluğundan bu yana güçlü kehanetler gören Hildegard, bunların Tanrıdan gelen mesajlar olduğuna inanır ve bu düşüncesini Hıristiyanlık inancına aykırı düşebileceği korkusu taşımaksızın bir üst makamına anlatır. Papa ondan desteğini esirgemediği gibi Hildegard’ın öngörülerinin yayınlanmasına izin de verir.  

Ortaçağ’ın en ileri görüşlü ve en ilham verici kadınlarından Hildegard hayatı hakkında bilgi sahibi olduğumuz ilk besteci ve kadın cinselliği üzerine yazmış ilk kadındır. Yüzyıllar sonra Dante, Leonardo da Vinci gibi sanatçıların eserlerinden ilham aldığı Hildegard, Avrupa’nın bilimin ve aydınlanmanın ışığındaki modern çağa taşınmasında önemli bir rol oynadı.  

Hildegard is a daughter of a wealthy family. She is 8 years old when she is entrusted to a monastery. Thanks to her instructor Jutta, she learns phytotherapy; she learns to read and write and is soon successful in all areas she studies. When Jutta dies, Hildegard is horrified when she sees people in the monastery punish their bodies and torture themselves. She pledges to change this. Hildegard becomes the abbess. Thanks to her intelligence and her skill of diplomacy, she starts to change all the rules laid. Since her childhood, Hildegard sees powerful prophecies, she believes that these messages are from God, and without fearing that this is contrary to Christianity, she tells it to the hierarchy. The pastor not only supports her but also gives her the permission to publish her predictions. 

Hildegard is the most far-sighted and the most inspiring woman of the Middle Ages. She is also the first woman who wrote on women's sexuality and the first composer on whose life we have information. Centuries later, artists such as Dante and Leonardo da Vinci got inspired by the works of Hildegard, and thus she played an important role in the journey of Europe towards the modern age.