Ana Sayfaya Dön  
Ana Sayfaya Dön    
   


 
 

America / America

Porto Riko / Puerto Rico

2011, 35 mm, Renkli / Color, 95’, İspanyolca / Spanish, İngilizce Altyazılı / English Subtitled

Yönetmen/Filmmaker: Sonia Fritz Senaryo/Script: Lymari Nadal, Miguel Machalsky, Sonia Fritz Görüntü Yönetmeni/Cinematographer: Willie Berrios Kurgu/Editing: Raúl Marchand Sánchez Ses/Sound: José Elí Pérez Müzik/Music: Daniel Hamuy Yapım/Production: Frances Lausell Dünya Hakları/World Sales: Media Luna New Films Oyuncular/Cast: Lymari Nadal, Yancey Arias, Yareli Arizmendi, Talia Rothenberg, Marisé Alvarez, Teresa Hernández, Eyra Aguero Joubert, Edward James Olmos, Frank Perozo

America, Karayipler’de aşayan 30 yaşında bekar bir annedir. Babası çocuğunu ondan kaçırır. Yaşadığı öfke ve korkuyla New York’a kaçar. New York’ta bir ailenin yanında bakıcı olarak çalışır. Akrabaları ve arkadaşlarının da desteğiyle kendine yeni bir hayat kurar. Şiddetten uzak bir yaşamı düşlemeye cesaret edebildiğindeyse gerçeklikle yüzleşir. Hikayesini anlatabilmek icin hayatta kalabilecek midir? 

Film, Porto Rikolu yazar Esmeralda Santiago’nun The Dream of America adlı romanından uyarlanmış.  

America is a 30-year-old single mother living in the Caribbean. The father has kidnapped her child from her.  With anger and fear, she flees to New York and begins to work in a family in New York as a nanny. With the support of her relatives and her friends, she tries to set up a new life. But when she dares to dream of a life away from violence, she confronts reality. Will she be able to survive to tell us her story?

The film is adapted from the novel The Dream of America written by the Puerto Rican writer Esmeralda Santiago.