Ana Sayfaya Dön  
Ana Sayfaya Dön    
   


 
 

Orlando / Orlando

İngiltere, Rusya, Fransa, Italya, Hollanda / England, Russia, France, Italy, Holland

1992, 35 mm, Renkli / Color, 94’, İngilizce, Fransızca / English, French, İngilizce Altyazılı / English Subtitled

Yönetmen/Filmmaker: Sally Potter Senaryo/Script: Sally Potter Görüntü Yönetmeni/Cinematographer: Aleksei Rodionov Kurgu/Editing: Hervé Schneid      Ses/Sound: Jean-Louis Ducarme Müzik/Music: David Motion, Sally Potter Yapım/Production: Adventure Pictures Dünya Hakları/World Sales: Six Sales Oyuncular/Cast: Tilda Swinton, Billy Zane, Quentin Crisp, John Bott, Elaine Banham, Anna Farnworth

Virginia Woolf’un aynı adlı kitabından uyarlanan film, Kraliçe I. Elisabeth’in emrini mucizevi bir şekilde yerine getirerek sonsuza kadar genç kalan asilzade Orlando’nun hikayesidir.  

Orlando, İngiltere tarihinde yüzyıllar boyunca ilerlerken hayata dair birçok deneyim- ki bunlar içinde cinsiyet değişikliği de vardır- onu takip eder. Kraliçe I. Elisabeth’in verdiği sonsuz yaşam nimeti, 16. yüzyıl sonlarında, aşk, şiir ve toplumda saygın bir yer arayan Orlando’ya derin bir felsefi anlayış verir. Orlando, erkek olarak düşünmek ve hareket etmekten hicap duymaya başlar ve Uzak Doğudaki büyük elçilikten dönerken cinsiyetini de orada bırakır. 18. yüzyıl sonlarına doğru Orlando, hayatın gerçeklerini ve aşkı arayan genç bir kadındır.  

Yüzyıllarca yaşayan ve bir gün bile yaşlanmayan bir insanın, insanlığın asıl ihtiyacı olarak androjenliği bulması, kendisi ve kızının mutluluğu için bir kapı olacaktır.  

Adapted from the novel of the same name by Virginia Woolf, the film tells the story of a young nobleman named Orlando commanded by Queen Elizabeth I to stay forever young, which he miraculously does.

While moving through several centuries in British History, Orlando experiences a variety of lives and relationships along the way, and even changes sex.At the end of the 16th century, Orlando looks for a respectable place in society, love and poetry.The blessing of eternal life from Queen Elizabeth I enable him a long and deep philosophical quest. Orlando begins to be disgusted to think and act as a man and when he returns from his ambassadorship in the Far East, he leaves there his sex. Towards the end of the 18th century, Orlando is a young woman looking for the realities of life and love.

For one who lived four hundred years and hasn't aged a day, finding humanity's forgotten need for androgynity is the key to the happiness of her own as well as her daughter's.