Ana Sayfaya Dön  
Ana Sayfaya Dön    
   










 
 

8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

 12 Mart - 18 Nisan 2010 tarihlerinde yapılacak festivalin bu yıl tek bir teması yok, yeryüzünün çeşitli parçalarından kadınların, umutsuzluktan umut çıkaran filmleri, kadınlardan umut var! 20 ülkeden 53 film, panel ve söyleşiler ile İstanbul, Kars, Sinop ve Creteil-Paris’te, 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ile sizlerle...  

8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12-21 Mart 2010’da İstanbul’da, Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, İstanbul Modern salonlarında, ardından 10-11 Nisan'da Kars, 17-18 Nisan'da Sinop’ta olacak. Ayrıca bu yıl, Creteil Kadın Filmleri Festivali ortaklığıyla 31 Mart - 6 Nisan tarihleri arasında Türkiye'den kadınların filmleriyle Fransa'da olacak.

Yeryüzü zor bir yıl geçirdi. Türkiye de, kadınlar da… Yine, gözyaşımızla, başörtümüzle, anne olmamız, tenceresi boş olmamız hasebiyle, ‘namus’, ‘iffet’ timsalleri ya da cezalıları olarak yani düşünce, duygu, düşten azade sırf bedenden ibaret yeryüzü misafirleri olarak anıldık ya da hepten unutulduk. Biz de yine, bu yılın festival programını, kadınların düşünceleri, duyguları, deneyimleri, en çok da düşlerini ve umutlarını bir kez daha paylaşmak ve hatırlatmak için hazırladık…

Festivalde Neler Var:

- Feminist sinemanın cesur öykücüsü Marleen Gorris Toplu Gösterimi'nde:

Antonia’nın Yazması / Antonia's Line / Antonia

Kırık Aynalar / Broken Mirrors / Gebroken Spiegels

Mrs. Dalloway / Mrs. Dalloway

Sorulmayan Sorular / A Question Of Silence / De Stilte Rond Christine M

- Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz feminist sinemacı Carole Roussopoulos Anısına:

Çiçekler Simone de Beauvoir İçin / Flowers for Simone de Beauvoir / Les Fleurs Pour Simone de Beauvoir

- Geçen yıl Filmmor Seçkisi ile konuk olduğumuz Ermenistan KIN (Kadın) Filmleri Festivali bu yıl KIN (Kadın) Filmleri Festivali Seçkisi ile Filmmor'da. Mariam Ohanyan, Narine Jrbashyan, Hasmik Gasparyan’ın da konuk olacağı seçkideki filmler:

Çığlıklar / The Voices / Dzainer

Daima / Always / Misht

Ev Efradı / Inhabitants of the House / Tan Bnakichnere

Gönlümün Valsi / The Waltz of Soul / Hogu Vals

Solodan Koroya / From Monologue to Dialogue / Menakhosutjunits Erkkhosutjun

- Jin Jiyan Azadi:

Deng-Sesler / Voices

Ölüm Elbisesi: Kumalık / A Fatal Dress: Polygamy / Kirasê Mirinê: Hewîtî

- Cins Cinsiyet Cinsiyetler:

Ben Hasta Değilim Anne / I’m Not Sick Mum!

Ben ve Nuri Bala / Me and Nuri Bala

Saraybosna - Queer Festival / Queer Sarajevo Festival

- 30 Yıl Sonra 12 Eylül:

Sesler / Sounds

Tekerlek İzi / Wheel Trace

- Sinemada Kadınlar: Melek ya da Şeytan, Masum ya da Fettan ya da Hiç Kimse:

Anneke Smelik’in katılacağı panel,

70-80-90, Masum, Küstah, Fettan / 70-80-90, Innocent, Insolent, Enticing

-Kadınların Sineması bölümünde ise:

Acılı Çikolata / The Bitter Taste of Chocolate / L'Amertume du Chocolat

Agnès'in Plajları / The Beaches of Agnès / Les Plages D'Agnès

Antoine / Antoine

Aradaki / In Between

Aramızdan Birileri / One of Us

Aslan Aşı / Lioness(Es) / Amsaja(Dul)

Bekaret Tacı / Debauched Halo / Aureola e Shthurur

Cambaz / Acrobat

Çamur / Mud

Çek Git / Take A Way

Delikten Gayrı / Beyond the Hole

Deniz Feneri / The Lighthouse / Farat

Derine Kazınmış Yaralar / Can Go Through Skin / Kan Door Huid Heen

Dikenler ya da İpekler / Thorns and Silk

Geçmişten Gelen / Let There Be Light / Bayamim Hahem Bazman Haze

Gökten Beş Kedi Düşer / Cats Keep Falling On My Head / Gata Ex Ouranou

Gülümse / Smile

Hayır Hayır Demektir / The Line

Hudut / Hudud

İbretnüma / Exemplary

Kafesteki Kuş Gibiydik / Like a Bird in a Cage

Karakutu / Black Box / La Caja Negra

Kimlik / Eye - then - tea - tea  (Identity)

Kürtaj Politikası:  Polonya/Güney Afrika / Abortion Democracy: Poland/South Africa

Loutky / The Puppets

Neyse Halim Çıksın Falim / Coffee Futures

Ölüm / Death

Paramparça / Slice

Sadakat / Sea Dog’s Devotion / Seemannstreue

Sarı Bir Kurdele Bağla / Tie a Yellow Ribbon

Şairin Ölümü / Death of the Poet / Şairişi Ğura

Şehir Düşleri / Our City Dreams

Warda/ Warda

Zamanın Dalgaları / Waves of Time / Zeitwellen

Ziyaretçiler / The Visitors 

Kadınların Sineması bölümünde filmleri yer alan Chiara Clemente, Iliana Estanol, Marina Arjona, Moran Peled, Nancy Schwartzman, Paulina Tervo, Ringer Rinkenberger, Sarah Diehl ve Türkiye’den yönetmenlerin katılacağı söyleşiler, İstanbul’da her akşam film gösterimleri ve özel etkinliklerle Akşam Festivali, festival kapanışında 2. Altın Bamya Ödülleri... Dahası festivalde, 20 ülkeden, yüzlerce kadından/ kadınlardan umut var!

12 Mart’ta Saat:21:00’da, İstanbul’da, Akşam Festivali ile başlayacak festivalde gündüz seansları 14:00, 15:30, 17:00 ve 19:00’da. Akşam Festivali ise her gün 21:00’da… İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Goethe Entitüsü, İstanbul Modern ve Melek-Filmmor Akşam Festivali’nde, Kars ve Sinop’ta Halk Eğitim Merkezi’nde, geç kalmadan, umutla… Festivalde birlikte olmak dileğiyle…